Opakowania foliowe i plastikowe są najpopularniejszymi produktami służącymi do przechowywania różnego rodzaju wyrobów. Co roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 do 12,7 milionów TON plastiku.

To my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni za to, że świat tonie w śmieciach. Musimy podjąć działania, nim będzie już na to za późno. Co zatem można zrobić? 

Zafoliowany świat

Plastik jest dużym obciążeniem dla przyrody z racji czasu rozkładu, ale również wytrącania się mikroplastiku. Cząsteczki powstają wskutek powolnego rozkładu opakowań plastikowych, lecz nie jest to jedyny sposób ich powstawania. Mikroplastik powszechnie stosuje się do produkcji past do zębów czy brokatu. I nie pozostaje to bez wpływu na środowisko naturalne, chociaż słowo „mikro” może powodować, że problem wydaje się również mniejszy. Cząsteczki mikroplastiku unoszą się w morzach i oceanach, spożywają je ryby i zwierzęta, a także ludzie – niepokojące są statystyki ukazujące ilość mikroplastiku obecnego w kranówce. Szacuje się również, że ponad połowa populacji w swoim organizmie ma mikroplastik.

Alternatywa dla plastiku

Trudno wyobrazić sobie świat bez plastiku – przecież wydaje się, że jest od zawsze i zawsze będzie. Możemy sami być początkiem zmian na lepsze. Wybierając się na zakupy, weź własną torbę wielorazowego użytku, zamiast korzystać z jednorazówek. Warzywa i owoce możesz zapakować wprost do torby lub worka zamiast wybierać te, które są w gotowych opakowaniach. Wybieraj artykuły, które zapakowane są w papier lub szkło, zwracaj też uwagę na skład ubrań i dodatków. Poliester to nic innego tylko plastik – zamiast niego zdecydowanie lepiej kupić odzież lub torebkę wykonaną z bawełny czy lnu. Będzie to wyższy koszt niż w przypadku sztucznej tkaniny, ale jakość i trwałość produktu – nieporównywalna. Wykorzystuj ponownie słoiki, które zostają po produktach spożywczych. Możesz zamienić je w pojemniki na żywność lub wykazać się kreatywnością i stworzyć świecznik. W byciu świadomym konsumentem i byciu „eko trzeba wykazać się nie tylko znajomością wpływu plastiku na środowisko, ale też – a może przede wszystkim – kreatywnością.

1-szyjemy (2010 of 12)

Zamień sztuczność na naturalność 

Zakupy są naszą codziennością, w końcu jak można żyć bez pożywienia? Ale codzienne zakupy mogą być sposobnością, żeby zacząć żyć świadomie. Zamiast wydawać kolejne złotówki na foliowe torby, zainwestuj w torbę lnianą. Lniana torba jest nie tylko ekologicznym i wielorazowym artykułem – może okazać się małym dziełem sztuki. Pójdziesz z nią nie tylko na zakupy. Lekka, stylowa torba typu shopper może być Twoją towarzyszką w drodze do pracy, szkoły czy na wakacyjne wyprawy. Foliowe torby nie są ani bardzo trwałe ani bezpieczne dla środowiska ani ładne. Nasze lniane torby, oprócz wysokiej wytrzymałości, charakteryzują się też wyjątkowym wyglądem – Wasze serca kradną najcześciej nasze kwiatowe torby lniane. Wszystko dzięki pięknym wyhaftowanym wzorom – wybierz ten, który najbardziej pasuje do Ciebie i ruszaj w świat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − dwa =