Naturalne barwienie tkanin to nadawanie nowego życia starym ubraniom i produktom, czyli działanie wpisujące się w filozofię zero waste.
Domowe farbowanie ubrań sprzyja rozwijaniu kreatywności, a w efekcie końcowym, zyskujemy coś unikatowego.
Dowiedz się, co nadaje się do barwienia i jak farbować ubrania w domu, a także poznaj technikę tie-dye!
Tkaniny użytkowe barwione są od tysięcy lat. Pierwsze barwniki pozyskiwano z minerałów, by później zastąpić je barwnikami roślinnymi.
Problemy z tworzeniem barwników przekładały się na ich koszt - to sprawiło, że tkaniny barwione były noszone przez najbogatszych: królów, cesarzy czy dostojników kościelnych.
Z biegiem czasu barwienie tkanin stało się coraz bardziej powszechne, a stworzenie w XIX w. barwników syntetycznych pozwoliło na dostęp do kolorowych tkanin dla wszystkich.
Tkaniny możemy farbować również w warunkach domowych. Dzięki temu Twoje stare ubrania czy tekstylia domowe zyskają nowe życie, a Ty przyczynisz się do ochrony Ziemi!
W końcu wykorzystasz coś, co potencjalnie wylądowałoby w koszu, a użyte barwniki są ogólnodostępne i nieszkodliwe dla środowiska oraz Twojej skóry.
Jeśli chodzi o barwienie ubrań czy tkanin, należy wiedzieć, że domowymi sposobami barwimy tylko tkaniny w 100% naturalne lub z niewielką domieszką włókien syntetycznych.
Naturalny barwnik nie jest w stanie wniknąć we włókna syntetyczne i sztuczne, ponieważ mają one gładką strukturę, w przeciwieństwie do włókien naturalnych, których struktura jest chropowata.
Do tkanin naturalnych zaliczamy: wełnę, bawełnę, len oraz jedwab, a jeśli chodzi o tkaniny syntetyczne - między innymi wiskozę i modal.
W przypadku mieszanek włókien naturalnych i syntetycznych, kolor po farbowaniu może być jaśniejszy od oczekiwanego.
Oprócz najważniejszej zasady, jaką jest farbowanie wyrobów wykonanych z tkanin naturalnych, należy przestrzegać kilku pozostałych reguł:
W wielu przypadkach naturalne barwniki znajdziesz w swojej kuchni. Sproszkowana kurkuma nada żółtozłocistej barwy, łupiny cebuli od ciemnożółtej po czerwoną, a błękit i purpurę uzyskasz przy pomocy czerwonej kapusty.
Jakie naturalne barwniki zafarbują Twoje ubrania i tkaniny?
Zielony barwnik uzyskasz również mieszając produkty barwiące na żółto i niebiesko.
Możliwe jest również barwienie tkanin na czarno naturalnymi barwnikami, jednak nie uzyskamy bardzo intensywnej czerni. Będą to raczej odcienie szarości.
Zanim zabierzesz się za farbowanie swoich starych ubrań i tekstyliów, musisz odpowiednio się przygotować - nie wystarczy Ci tylko jeden garnek i barwnik.
Do farbowania w domu potrzebne będą:
Przydatne podczas płukania będą również gumowe rękawiczki. Dzięki temu barwnik nie zafarbuje dłoni.
Kiedy już przygotujesz wszystkie potrzebne materiały, możesz zabrać się za farbowanie!
Przygotowanie barwnika do farbowania jest jednym z najdłuższych etapów naturalnego barwienia.
Na początku przygotuj produkty - rośliny i warzywa lub owoce drobno posiekaj i przełóż do garnka. Następnie zalej dwa razy większą ilością wody i gotuj przez godzinę, aby uzyskać intensywne zabarwienie.
Po przegotowaniu odcedź wodę - barwnik gotowy!
Możesz także przygotować barwnik dzień wcześniej - jeśli będziesz moczyć barwnik przez noc, kolor będzie mocniejszy.
Aby tkanina dobrze przyjęła barwnik, należy najpierw wygotować ją w wodzie z solą lub octem. Do garnka dodaj ok. ¾ szklanki wybranego środka i gotuj materiał przez godzinę.
Możesz również zalać tkaninę wrzątkiem i pozostawić na ok. 15 minut.
Wygotowaną tkaninę płuczemy w zimnej wodzie, odciskamy i odkładamy.
Do garnka mieszczącego wybraną tkaninę wlej barwnik i włóż mokry materiał. Jeśli w całości nie pokrywa tkaniny, dolej wody, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez ok. godzinę. Sprawdź, czy stopień intensywności koloru Ci odpowiada. W międzyczasie mieszaj gotującą się tkaninę, żeby barwnik został równomiernie rozprowadzony.
Im dłużej tkanina będzie w kąpieli farbiarskiej, tym intensywniejszą barwę osiągnie. Możesz także zostawić ją w barwniku przez noc (bez podgrzewania).
Do utrwalania koloru potrzebna będzie sól (w przypadku owoców) lub ocet (liście, kwiaty, zioła) - około pół szklanki na 2 litry wody.
Dodaj do kąpieli farbiarskiej odpowiednią ilość utrwalacza i gotuj - również godzinę.
Zafarbowaną tkaninę wyjmij z garnka i przepłucz w zimnej wodzie, a następnie wysusz.
Pamiętaj, że wysuszona tkanina będzie miała mniej intensywną barwę niż wtedy, gdy jest wilgotna.
Ciekawym pomysłem na farbowanie tkanin i uzyskanie unikatowych efektów jest metoda tie-dye.
Tie-dye (z ang. wiązać-farbować) jest techniką znaną już od kilkudziesięciu lat. Modę na barwienie materiałów w kolorowe wzory zapoczątkował ruch hippisowski w latach 60. XX w.
Wielokolorowe, często psychodeliczne wzory, kojarzone są z dziećmi kwiatami manifestującymi wolność, pokój i indywidualizm.
Tie-dye powróciło następnie w latach 90., a w ostatnich kilku sezonach powraca w nowej odsłonie - delikatnej i pastelowej.
To banalnie proste!
Najpierw należy przygotować tkaninę do barwienia i rozłożyć ją na przygotowanym stanowisku. Następnie skręcamy ją wokół dłoni, zaczynając od środka, związujemy i barwimy materiał - jednym lub wieloma kolorami!
W ten sposób uzyskasz wielobarwne okręgi.
Możesz również związać barwioną tkaninę w dowolny sposób, zgnieść ją lub nanosić barwnik na płaskiej powierzchni.
Farbowanie starych ubrań i tkanin jest niezwykle prostą metodą na uzyskanie wyjątkowych efektów i zrobienia “czegoś z niczego”.
Dzięki temu możesz rozwijać naszą kreatywność i pobudzać wyobraźnię, a przy okazji - mieć nową, unikatową rzecz niskim kosztem i szerzyć ideę zero waste!