Materiałowe serwety stołowe są nieodłącznym elementem pięknie nakrytego stołu. Obowiązkowo powinny się na nim znaleźć podczas uroczystych przyjęć, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobiły stół również w innych okolicznościach. Wbrew pozorom, serwety pełnią więcej funkcji, niż wyłącznie dekoracyjną. Pora przyjrzeć się im z bliska!

Kwadratowe serwety stołowe z lnu – gustowny dodatek na stół

W wielu wykwintnych restauracjach, podczas przyjęć i bankietów możemy zauważyć, że na talerzu, tuż przy nim bądź w kieliszku, znajduje się materiałowa serwetaJest to praktyczna dekoracja – może zostać złożona w efektowny kwiat lotosu, ozdobiona pierścieniem lub pełnić funkcję kieszonki na sztućce. Istnieją dziesiątki metod, pozwalających nadać kwadratowym serwetom rozmaite kształty: od wachlarzy, aż po kokardy i gwiazdy.

Savoir-vivre nakazuje, aby taką serwetkę rozłożyć na kolanach po otrzymaniu posiłku w lokalu lub poczekać, aż zrobi to gospodyni, jeśli uczestniczymy w przyjęciu domowym. Materiałowa serweta chroni ubranie przed poplamieniem, a po skończonym posiłku przydaje się do eleganckiego wytarcia ust.

Można użyć jej także do osuszenia kącików ust przed sięgnięciem po szklankę lub kieliszek. Bez wątpienia jest również niecodzienną ozdobą: zwłaszcza, gdy zostanie złożona w fantazyjny sposób. Warto wspomnieć, że minęła już “moda” na wkładanie materiałowej serwetki za kołnierz – jej miejsce jest na kolanach.

Jeśli chodzi o inne zastosowania serwetek z lnu, wyroby te często można spotkać wewnątrz koszyczków z pieczywem. Naturalny len wykazuje właściwości higroskopijne i jest materiałem antybakteryjnym. Przykrycie pieczywa lnianą serwetą zapobiegnie jego przedwczesnemu wyschnięciu.

Dekoracyjne serwety lniane wybierz tak, by pasowały do obrusa

Obrus i serwety lniane powinny tworzyć spójną całość. Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie kompletu z tym samym motywem ozdobnym, na przykład haftowaną aplikacją. Jeżeli obrus jest wykończony naszywaną listwą, dobrze, gdyby każda serweta również posiadała takie wykończenie.

Wskazane jest, aby zarówno obrus, jak też serwety były utrzymane w jednym kolorze. Do najpopularniejszych wyborów należy naturalny odcień lnu oraz śnieżnobiała biel. Teraz, gdy wiesz już więcej na temat lnianych serwet nie pozostaje Ci nic innego, jak wyruszyć na zakupy!

Przyjrzyj się wyrobom z lnu, jakie tworzymy w Pracowni Szyjemy Kolorem i znajdź serwety w nietuzinkowych odsłonach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 8 =