Jak przygotować się do Wielkanocy?

Śniadanie Wielkanocne i przygotowanie do niego pochłania bardzo dużo czasu i energii. Począwszy od sporządzenia menu, przez upieczenie ciast, aż po udekorowanie domu.

Często brak nam chwili na przemyślenie, czy na pewno potrzebujemy aż tylu potraw i czy nie warto nieco zmienić wystroju.

Wielkanoc wiąże się z uczuciem radości, wiosennego nastroju i – jak to często bywa przy różnego rodzaju uroczystościach i świętach – szalonymi zakupami.

Jak nie dać się ponieść i nie kupić za dużo, bez względu na to, czy będzie to jedzenie, czy (często niepotrzebne) dodatki?

Wielkanocne zakupy

Według danych Banku Żywności, w okresie świątecznym wyrzucamy 30% więcej jedzenia niż zwykle. Warto zastanowić się, czy przedświąteczne zakupy muszą pochłaniać tyle czasu i czy na pewno potrzebujemy aż tylu produktów do przygotowania Wielkanocnego śniadania.

Naszym pomysłem na ograniczenie ilości kupowanego jedzenia jest stworzenie listy zakupów: pomoże nam to w określeniu rzeczywistych potrzeb.

Ważna jest jednak nie tylko świadoma konsumpcja, ale również odpowiednie przechowywanie żywności.

Podczas zakupów spożywczych trzeba pomyśleć o ekologicznych opakowaniach. Wielorazowe i wytrzymałe torby na zakupy posłużą wiele lat, a do tego są bardzo pakowne. Lniane worki na pieczywo czy warzywa sprawiają, że produkty te nie psują się szybko: lenjest antybakteryjny i antygrzybiczy, a do tego pochłania nadmiar wilgoci. Oprócz walorów praktycznych, posiada również estetyczne, a są to: elegancki splot oraz pięknie wyhaftowane wzory.

Obrus świąteczny? Postaw na uniwersalność

Wszyscy chcemy otaczać się pięknem. Tylko dlaczego jest to piękno w postaci kolorowego plastiku, który prawdopodobnie po jednym użyciu znajdzie się w koszu?

Mamy na myśli nie wyłącznie plastikowe jajeczka czy zajączki, ale też obrusy. Najtańsze wyprodukowane są z poliestru. Jest to włókno, które może powodować, że nasz obrus po pierwszym praniu nie nada się do ponownego użycia – zwłaszcza ten słabej jakości. Oprócz tego elektryzuje się, więc przyciąga kurz i brud.

Znacznie lepiej zainwestować w lniany obrus. Oprócz tego, że jest to wyrób bardzo elegancki, jest również wytrzymały. Len potrafi wytrzymać wysokie temperatury, a po każdym praniu nabiera miękkości, wciąż ciesząc pięknym wyglądem.

Chcąc nieco ożywić świąteczny stół, można wybrać lniany obrus z haftem z motywami wielkanocnymi lub przyozdobić prosty obrus haftowanym bieżnikiem czy serwetami.

Bieżnik oraz serwetki – w zależności od naszego wyboru – mogą być używane nie tylko od święta, ale również na co dzień.

Obrus i bieżnik – jak je idealnie dobrać?

O obrusach i ich dobieraniu pisaliśmy już tutaj.

Chcemy jednak przypomnieć, że przy doborze obrusu musimy wiedzieć, jakie wymiary ma nasz stół. Przy klasycznym stole prostokątnym, do każdego zmierzonego boku stołu dodajemy ok. 20-25 cm. Jeśli nasz stół ma wymiar 90×140, idealny obrus musi mieć około 140×190 cm. Zwis po każdej stronie będzie wyglądał bardzo elegancko, a jednocześnie nie będzie przeszkadzał osobom siedzącym przy stole.

W kwestii bieżnika, który będzie położony wzdłuż blatu, sprawa wygląda podobnie – również do długości boków stołu dodajemy po 25 cm. Trzeba zaznaczyć, że połączenie obrusu i bieżnika wygląda bardzo elegancko, jeśli bieżnik jest od niego nieco krótszy.

Dekoracja stołu to nie tylko nakrycie

Kiedy już mamy piękne obrusybieżniki czy serwetki, warto pomyśleć o dekoracjach. Można użyć pasującej zastawy – przecież wcale nie potrzeba kupować specjalnych wielkanocnych talerzyków. Jeśli jednak potrzebujesz nowej, wybierz taką, która będzie pasowała również na inne uroczystości.

Pieczywo na wielkanocne śniadanie możesz podać w efektownej, haftowanej sakwie lub lnianym worku. Nie tylko przyozdobi stół, ale również zabezpieczy chleb oraz bułki przed czerstwieniem, wysychaniem czy pleśnieniem. 

Do zakrycia wypieków czy też innych produktów schowanych do koszyka na pieczywoświetnie sprawdzą się lniane ściereczki. Te haftowane będą dodatkowo nietuzinkowym elementem dekoracyjnym!

Zamiast gotowych stroików znacznie lepiej wykorzystać świeże kwiaty – cięte lub doniczkowe – albo doniczki z rzeżuchą. Jako osłonkę możesz śmiało wykorzystać lniany woreczek!

Jak cieszyć się lnianymi wyrobami na dłużej?

Dobrze wiemy, że lniany obrus jest poważną inwestycją. Lniane wyroby nie należą do tanich, ale potrafią służyć latami!

Korzystając z lnianych bieżników, obrusów czy serwet musimy mieć na uwadze ich odpowiednią pielęgnację.

Jak usunąć plamę z białego obrusu, by go nie zniszczyć, jak go prać i prasować?

Sprawdź tutaj!

Spokojne przygotowania

Każdy chce, aby święta były idealne. Pięknie wypieczone ciasta, wyśmienity żur czy przygotowanie stołu – te wszystkie elementy sprawiają, że czujemy na sobie presję.

Wielkanoc nie jest czymś, co zdarza się raz w życiu. Nie stresuj się tym, że nie upiekłaś trzech różnych ciast i każdy kąt domu nie został przygotowany.

Daj sobie chwilę na zasłużony relaks, bez względu na to, jak będzie ona wyglądała. Zaplanuj przygotowania, rozdziel zadania na poszczególne osoby, a na koniec… ciesz się czasem spędzonym z rodziną! 

W końcu to pierwsze od dwóch lat święta, kiedy nie musimy martwić się żadnymi ograniczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 11 =