Lato to idealna pora aby przygotować surowce do naturalnej, domowej pielęgnacji 

Kwiaty i zioła, oprócz tego, że należą do roślin, które cieszą oko swoim wyglądem a my lubimy korzystać z ich piękna odwzorowując je na swoich produktach  to stanowią źródło wielu cennych właściwości wykorzystywanych w kosmetyce.

Chaber bławatek, malwa, fiołek trójbarwny, krwawnik pospolity, pokrzywa, lilia biała, lawenda czy czarny bez to tylko kilka propozycji roślin, których zastosowanie w kosmetologii przynosi korzyści dla skóry i wyglądu. 

Jak w samodzielny sposób wykorzystać potencjał roślin podczas domowego SPA?

W naszej opinii, każdy krok samodzielnego pozyskiwania cennych ekstraktów przygotowywania i tworzenia na ich bazie kosmetyków w 100% składających się z  naturalnych składników odżywczych to sama przyjemność   Zachęcamy Cię do tego! 

Najlepszym sposobem będzie samodzielny zbiór wyselekcjonowanych kwiatów i ich wysuszenie. 

1. Kwiaty lub zioła przeznaczone do suszenia najlepiej ścinać w fazie rozkwitu, w ciepły, suchy dzień, porą południową, aby mieć pewność, że nie znajduje się na nich jeszcze wilgoć nocy.

Wskazówka: gdy nie masz pewności, czy dana roślina należy do rodziny, której szukasz skorzystaj z dobrodziejstw Internetu i aplikacji pomagających je rozpoznać 😉  W końcu nie każdy rodzi się specjalistą!  Możesz także kupić gotowy susz, jednak to nie daje takiej frajdy jak samodzielne poszukiwania. 

2. Suszenie roślin powinno odbywać się w środowisku, które bez problemu oddaje wilgoć z roślin –  tutaj dobrze sprawdzą się kartki papieru dociśnięte z góry jakimś przedmiotem – uwaga – nie zalecamy suszenia w książkach, ze względu na szacunek do nich 😉 Barwnik z kwiatów i oddana woda mogą zniszczyć lub zniekształcić kartki! 

3.Czas suszenia – uzależniony jest od wielu czynników, ale nie powinien być krótszy niż 2 tygodnie. Zalecamy na bieżąco sprawdzać stan naszych zdobyczy. 

4.Przechowywanie – gdy mamy pewność, że roślina jest już wystarczająco sucha i następnymi naszymi krokami będzie tworzenie z nich kosmetyków, dobrze jest je posortować wg rodzaju i ilości. W takim przypadku znakomicie sprawdzą się lniane ozdobne woreczki. Dzięki nim masz pewność, że nie dostanie się do nich wilgoć z zewnątrz ani żadne zanieczyszczenia, a dzięki posortowaniu w łatwy sposób będziesz mieć do nich dostęp w razie potrzeby. 

No i liczy się wygląd – szlachetne zbiory zasługują na szlachetne przechowywanie 💙  Pamiętaj jednak, żeby przed umiejscowieniem suszu w lnianych woreczkach – spakować je jeszcze w papierowe opakowanie, dzięki któremu utrzymają swoje właściwości i kolor 

Sprawdzam ofertę woreczków 

Co dalej? Z suszu możesz samodzielnie stworzyć wiele produktów! 





Nasze propozycje to: 



Chaber bławatek – jego właściwości sprawdzą się w przypadku skór tłustych, wrażliwych ale też zmęczonych i podrażnionych. Chabry mają dobroczynne działanie antybakteryjne, łagodzące stany zapalne, antyoksydacyjne, przeciwłojotokowe, ale posiadają także zdolność wzmacniana drobnych naczyń krwionośnych oraz sprawdzą się dla skór wrażliwych i z oznakami zmęczenia. 

Tonik do twarzy z wyciągiem z bławatka. 

 👉🏻 wsyp 1 łyżkę suszonych kwiatów, zalej wrzątkiem i odstaw do zaparzenia na 20 min. Po ostygnięciu przelej, możesz także dodać kilka krople olejku eterycznego o podobnym działaniu, np. z drzewa herbacianego. Przechowuj w lodówce, nie dłużej niż kilkanaście dni.








Czarny bez – doskonale oczyszcza i pobudza ukrwienie skóry, przyspiesza gojenie się ran, przeznaczony dla skór dojrzałych dzięki właściwościom przeciwutleniającym i regenerującym. 

Krem nawilżający z kwiatów czarnego bzu 

 150 ml oleju z migdałów i 4 łyżki lanoliny ogrzej w kąpieli wodnej, następnie dodaj 2 płaskie łyżki suszonego czarnego bzu i mieszaj jeszcze przez 30 minut, na koniec odcedź kwiaty i dodaj jedną łyżeczkę miodu naturalnego.









Lawenda – wykazuje działanie wygładzające i przeciwzapalne, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, spowalnia procesy starzenia, odżywia skórę i redukuje obrzęki. Lawenda działa także przeciwłupieżowo i chroni przed działaniem drobnoustrojów.

Lawendowa kąpiel

 💙przygotuj naparu z około 10 łyżek suszonej lawendy (mogą to być zarówno kwiaty jak i liście) i wlej do wanny 🛀🏻  unoszący zapach lawendy ukoi zmysły a jej właściwości wypielęgnują Twoja skórę. 












Malwa – dzięki zawartości licznych substancji odżywczych i witamin, wykazuje działanie łagodzące, wzmacniające skórę, przyczynia się do poprawy kolorytu, hamuje starzenie się skóry i przeciwdziała pojawianiu pierwszych zmarszczek. 

Ujędrniająca maseczka z malwy – nie tylko na twarz 💆🏻

– 2-3 łyżki suszonych płatków malwy zalać jogurtem naturalnym i mieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Nałożyć na skórę i trzymać 20 min 😉  










Pokrzywa – bogactwo jej składników leczniczych i odżywczych znajdziesz zarówno w liściach jak i korzeniu.  Sprzyja ona gojeniu się drobnych ran i zadrapań, pobudza ukrwienie, dzięki czemu zmniejsza wypadanie włosów i odżywia skórę, uspokaja gruczoły łojowe i zmniejsza produkcję łoju, wspomaga walkę z trądzikiem. 

Oczyszczająca maseczka z pokrzywy i płatków owsianych na twarz:

👉🏻dwie łyżki suszonej pokrzywy zalej szklanką wrzącej wody, pozostaw na 5 minut. Jednocześnie przygotuj dwie łyżki ugotowanych płatków owsianych i połącz wszystko razem i zblenduj na gładką masę. Gdy wystygnie – nałóż na twarz 🙂 

Płukanka wzmacniająca cebulki włosy – tutaj możesz użyć również świeżych liści pokrzyw

👉🏻zalej roślinę gorącą wodą, odczekaj aż wystygnie, nałóż na skalp a następnie zabezpiecz skórę głowy specjalnym turbanem lub czepkiem i po pół godziny spłucz wodą. 

Lniane kosmetyczki




A teraz czas na DOMOWE SPA 💆🏻

Kiedy masz już susz z wielu rodzaju roślin, korzystając z naszych propozycji lub tworząc własne kompozycje możesz w samodzielny sposób przygotować z nich różnego rodzaje kosmetyki ????  Weź relaksującą kąpiel, zrób dzień spa z maseczką i ciepłą herbatą, albo wykonaj wieloetapową pielęgnację dla Twojej skóry 

Dla uzupełnienia całości pomogą Ci przy tym nasze lniane, ekologiczne akcesoria kosmetyczne i zestawy SPA. 

Dobra dla urody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 1 =