Współcześnie moda zatacza swoisty krąg, a na ulice wychodzą najnowsze kreacje wykonane z lnu – materiału, który wiele osób uważa za idealny. Wiąże się to również ze świadomością obecnej sytuacji klimatycznej, a także myślą zero-waste, obecnie przodującą w social mediach i realnym świecie. Rezygnuje się z plastiku i ubrań wykonanych ze sztucznego, często niezbyt dobrej jakości materiału, na rzecz lnianych ubrań lub dodatków. W SzyjemyKolorem doskonale o tym wiemy – z tego względu nasze produkty wykonane są z najwyższej jakości opisywanego przez nas materiału. Warto jednak zapoznać się z jego specyfiką, aby wykonane z niego rzeczy służyły ci przez wiele lat!

Lniane to i dobrze wyprane. O tym, jak prać len

Dbałość o tkaniny to ścieżka do przedłużenia ich żywotności i nienaruszenia jego wyglądu. Jeżeli więc posiadamy lniane poszewki, warto przed ich użytkowaniem poddać je pierwszemu praniu. Możesz posłużyć się tu pralką, jednak pamiętaj aby zastosować delikatne środki piorące i ustawić temperaturę prania na 30°C – wtedy nie będzie potrzeby zamartwiania się, że materiał może ulec jakiemukolwiek zniszczeniu. Lnianych przedmiotów pod żadnym pozorem nie należy łączyć z innymi tkaninami, a także z kolorowymi ubraniami podczas ich pierwszego prania, później można wyzbyć się tej zasady, jednak należy pamiętać o tym, by prane ubrania nie były zbyt mocno ściśnięte – wszystko ze względu na fakt, że umieszczone w bębnie narażone są na mocne tarcie i wyżymanie, co z kolei wpływa na ich wygląd. Częstotliwość wirowania w przypadku lnianych materiałów również jest ustalona z góry – postaraj się, by nie przekraczała ona czterystu obrotów na minutę (możesz również z niego zrezygnować, gdyż często wirowanie niszczy lniane poszewki, uszkadzając je lub nadmiernie gniotąc). WAŻNA UWAGA! Przed praniem zawsze przewracaj poszewki lniane na lewą stronę i zapnij ich guziki lub zamek.

Len pranie z detergentami. Na co trzeba uważać?

To jeszcze nie koniec wskazówek dotyczących tego, jak dbać o len. Praktycznie podczas każdego prania mamy do czynienia z detergentami, które mogą negatywnie wpłynąć na lniany materiał. Nie stosuj więc silnych detergentów czy wybielacza – w tek kwestii delikatne proszki są najlepszymi przyjaciółmi, gdyż istnieje niskie prawdopodobieństwo, że w jakikolwiek sposób negatywnie przyczynią się do jakości materiału. Naturalne tkaniny nie wymagają również płynów zmiękczających czy do płukania – zdecydowanie bardziej działają one na syntetyczne tkaniny. Tego typu detergenty należy całkowicie wycofać podczas obcowania z lnem, ze względu na fakt, że zmniejszają jego właściwości absorpcyjne. Zamiast płynu do płukania poleca się użycie szklanki octu. Martwisz się o zapach? Nie masz powodu do obaw! Zapach ulotni się podczas płyukania, tymczasem poszewki będą niezwykle miękkie i gotowe do założenia na poduszkę.

Ciepło, gorąco…parzy! Temperatura prania lnu

W całym procesie prania zawsze upewniaj się do co temperatury. Jeżeli będzie zbyt wysoka podczas prania, możesz zdziwić się, że twoja poszewka niespodziewanie będzie za mała na poduszkę – która wcześniej była dla niej idealna! Gorąca temperatura potrafi uczynić niezwykle niechcianą sztuczkę, jaką jest skurczenie materiału aż o 10% dotychczasowej powierzchni! Jednak czarna magia temperatury nie jest na tyle straszna, jeżeli posiada się odpowiednią wiedzę na temat danego materiału. Jak już wcześniej wspominaliśmy, najlepsza temperatura oscyluje w przedziale 30-40°C (jeżeli chodzi o kolorowe materiały) lub 50-60°C (jeśli mamy do czynienia z białym materiałem). Len nie ma zbyt wielkich wymagań dotyczących temperatury – dlatego stroń od eksperymentów i nie testuj jego wytrzymałości. Efekt końcowy może zaskoczyć – w negatywnym sensie tego słowa.

Plamy na honorze to jedno – plamy na ubraniu to skandal! Jak wywabić plamy z lnu

Twoja ulubiona poszewka pokryła się pomidorowym sosem ze spaghetti? A może twój pies, który wrócił ze spaceru, z radością na nią wskoczył? Wizje te wydają się stresujące i zdecydowanie mogą skutkować wieloma negatywnymi emocjami, jednak jeżeli posiadasz poszewkę z lnu, absolutnie nie ma się czym stresować! Wystarczy, że zamoczysz lnianą poszewkę w wodzie z odrobiną delikatnego proszku. Nie musisz już nic robić – zostaw ją samą na godzinę, a materiał poradzi sobie samoistnie. Plama odejdzie od tkaniny tuż po rozmiękczeniu. W końcu nie bez powodu len określa się mianem magicznego…

Pranie a prasowanie. Jak obcować z lnem w obliczu żelazka?

Wiesz już, jak prać len i len temperatura prania nie ma przed tobą żadnych tajemnic? Czas przejść do kolejnej popularnej zagwozdki, która dotyczy… prasowania akcesoriów wykonanych z lnu. Dlaczego? Len uznawany jest za materiał, który bardzo często ulega zagnieceniom – właśnie z tego powodu jego prasowanie może wydawać się koszmarem. Tymczasem jest ono… naprawdę proste. Za materiał najlepiej zabrać się wtedy, gdy lniana poszewka jest jeszcze nieco wilgotna. Odwróć poszewkę na drugą stronę i prasuj ją w temperaturze około 200°C. W zasadzie nie trzeba mówić tu o prasowaniu, gdyż powierzchnię poszewki wystarczy musnąć żelazkiem i gotowe! Jeżeli mokremu ubraniu uprzednio nadasz kształt i powiesisz je na suszarce czy w szafie, nie będzie w ogóle potrzeby jakiegokolwiek prasowania.

Jak często suszyć – a jak prasować? Kilka faktów o lnianych akcesoriach

Ciekawym faktem jest, że len uwielbia wodę. Dlatego im częściej będzie on przez ciebie prany, tym dłużej zachowa się jego jakość – dostrzeżesz to z pewnością po jego nierozerwalności, podatności na układanie i znakomitej miękkości, która sprawi, że poczujesz się niczym na chmurce. Świeże powietrze również doskonale wpływa na len, dlatego należy unikać suszarek bębnowych i innych zautomatyzowanych przedmiotów. Po wyjęciu z pralki po prostu strzep poszewkę – nadasz jej dzięki temu poprawny kształt (poprzez rozprostowanie jego włókien). Następnie rozwieś ją na wieszaku i pozwól swobodnie wyschnąć jej w swoim tempie.

Nie jesteś didżejem? Nie miksuj! Czyli o tym, czego wystrzegać się za wszelką cenę

Z pewnością uwielbiasz swoją lnianą poszewkę na poduszkę. Musisz więc wystrzegać się działań, które poskutkować mogą rozpadem materiału i szybszym pożegnaniem się z lnianą poszewką. Po pierwsze: wysoka temperatura idzie w zapomnienie. Po drugie: zakazane jest miksowanie kolorów. Po trzecie i kolejne: jeżeli pierzesz len unikaj intensywnych programów prania i nie upychaj rzeczy do bębna. Po piąte: jeśli pierzesz ręcznie, nie wykręcaj ani nie trzyj materiału o siebie. Po szóste – odwiedź SzyjemyKolorem, by zapoznać się z naszym asortymentem i stać się miłośnikiem lnu! Zapraszamy każdego, kto tylko jest zafascynowany ekologią, zero-waste i lnianym designem, przywodzącym na myśl łąki i pola na ukochanej wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =